Forums » Introduce Yourself

Salutari din Ardeal

• 49 posts
    December 9, 2016 6:13 PM CET

Sunt vecin cu contele Dracula , acesta are o viluta undeva in pasul Tihuta , va invit si pe voi sa-i faceti o vizita sa va sperie putin.

• 1058 posts
    December 10, 2016 6:04 PM CET

Wow! Vreau o poza!

• 49 posts
    December 13, 2016 10:49 PM CET

O poza cu vecinul ?

• 1058 posts
    December 29, 2016 8:08 PM CET

Da!

• 19 posts
    December 31, 2016 3:16 AM CET

Fie că ne place sau nu, mitul lui “Dracula” şi implicit al domnitorului Vlad Ţepes, asemuit cu un vampir feroce, ne aduce pe harta ţărilor “însâgerate” de vampiri. În realitate, însă, România a ajuns să fie cunoscută pentru vampirism mult mai bine decât state care au o cultură bazată pe vampirisim. Vlad Ţepeş a fost şi este un personaj ce fascinează atât lumea literară, cât şi cea istorică. Un personaj a cărui viaţă nu am putea-o reconstitui fără ajutorul legendelor, care, de altfel, sunt foarte numeroase. Însă, o legendă nu trebuie folosită doar ca sursă istorică, ci în acelaşi timp, ea trebuie supusă unui examen critic riguros.    Vlad Ţepeş a fost subiectul multor creaţii, atât literare, cât şi istorice. Celebrul roman „Dracula”, al scriitorului irlandez Bram Stoker, nu ţine cont de adevărul istoric şi ni-l prezintă pe Vlad ca pe un personaj negativ, înconjurat de o oarecare aură mitică. Din punct de vedere istoric, prima monografie completă a acestui mare domn român, ce încerca să creioneze imaginea istorică a acestui personaj, nu a prins viaţă decât la sfârşitul secolului al-XIX-lea, autorul ei fiind Ioan Bogdan.

Citeste mai mult: adev.ro/nimxd3

• 49 posts
    December 31, 2016 9:30 AM CET

Mitul lui Dracula este doar o fictiune.

• 19 posts
    January 22, 2017 4:59 AM CET

Despre Orasul meu Cugir vreau sa va vorbesc acum.

Teritoriul orașului ocupă partea de sud-vest a județului, iar orașul propriu-zis este situat în partea nordică a acestui teritoriu. În imediata apropriere spre est, sud și vest se ridică dealuri ce depășesc 700 m altitudine, în mare măsură acoperite cu foioase și plantații de pin. Spre sud de aceste dealuri se intinde regiunea muntoasă, grupa munților Șureanu ce face parte din Carpații Meridionali, iar spre nord șerpuiește lunca și terasele râului Cugir.

Din punct de vedere geografico-matematic, localitatea se află la intersecția paralelei de 45’49” latitudine nordică cu meridianul de 23’ 34” longitudine estică, situându-se la 15 km sud de Valea Mureșului, la 25 km est de Orăștie, 35 km sud–vest de Sebeș și 45 km sud-vest de municipiul Alba Iulia.

Orașul Cugir este situat în zona de contact a culoarului depresionar al Orăștiei cu Munții Șureanu, într-un cadru natural deosebit de pitoresc, la o altitudine de 300 m față de nivelul mării.

This post was edited by Samfira Martin at January 22, 2017 5:02 AM CET
    • 49 posts
    December 17, 2017 1:27 PM CET

[Fotografia postată de Nelu Carciu.

• 49 posts
    December 17, 2017 1:28 PM CET

Cam asa arata casa vecinului.

• 49 posts
    January 8, 2018 10:51 PM CET

Imaginea este impresionanta.